Pro muže

Podzimní zábava

Přibývající čísla na kalendáři připomínají příchod podzimu. Ten nám o sobě dává vědět čerstvými rány, chladnými večery a pomalu přicházejícími mrazivými teplotami. Restaurace pomalu schovávají své venkovní posezení, na kterých se pomalu nesedí příjemně ani v teplých dekách. Venku už zkrátka moc času nepobudeme, přichází čas dlouhých večerů a my opět hledáme činnosti, kterými se zabavit, než půjdeme spát. 

Lidé žijící na vesnici mají sice mnoho práce na zahradách. Sbírají jablka, švestky či hrušky, vyorávají brambory, okopávají svá úrodná políčka, aby je připravili na zimu a na jaro aby mohli zase zasadit a na podzim úspěšně sklízet. Schovávají muškáty z oken, naváží dříví ke kotlům, aby se jim snáze topilo, na zimu připravují své pozemky. Lidé z měst o tuto práci, chcete-li zábavu, přichází. Aktivit, kterými se mohou zabavit je však spoustu, inspirovat se můžete v následujících řádcích.

Činnosti, které zabaví

K podzimu neodmyslitelně patří teplé deky, čaj, svíčky, vonné vosky nebo olejíčky. Rádi se vyhříváme v teplé vaně plné pěny či soli, občas s partnerem sedneme k televizi s dvojkou červeného. Pokud odmyslíme televizi, hodí se nám k tomu knížka. Právě na podzim jsou mnohem častěji navštěvována knihkupectví a ti menší, podzimní čitatelé vzpomínají na bestsellery za uplynulou dlouhou dobu, kterou netrávili čtením, ale vyráželi za zábavou ven.

Čtení na dlouhé podzimní večery

Pro ty z vás, kteří začínáte hledat inspiraci, přinášíme pár tipů na knížky, které by vás s velkou pravděpodobností mohli oslovit.

První knihou, která je současným bestsellerem, je „Muž, který hledal svůj stín“ od Davida Lagercrantze. Kniha pojednává o zneužívání moci a otázkách cti. Jste-li v pochmurné náladě, sáhněte raději po něčem veselejším. Co třeba nový dvojromán od Patrika Hartla „Okamžiky štěstí“? Hlavními hrdiny jsou sourozenci Jáchym a Veronika a je na vás, kterým příběhem začnete jako první, pohltí vás však oba.

Další knihou, která stojí za přečtení, jsou „Manželé odvedle“. O knize se mluví jako o thrillerovém debutu roku 2016, přičemž začíná poněkud nevinně a to večerním posezením dvou manželských párů, sousedů, u dobré večeře a jídla. Večer nečekaně naruší únos dítěte jednoho z manželských párů a drama začíná. Kniha Shari Lapena oslovila mnoho tisícovek lidí, získá si i vás?

Pro ty z vás, kteří se rádi zamýšlíte nad sebou samými, napsal Laurent Gounelle, autor knihy Muž, který chtěl být šťastný, další motivující knihu, a sice „Den, kdy jsem se naučil žít“. Příběh začíná jednoho nedělního, zprvu obyčejného, rána. Vy se nerušeně procházíte kolem vody, najednou však přiběhne mladá cikánka a nabídne vám čtení z ruky. Vy, byť nejste tímto směrem nijak nadchnutí, přijmete její nabídku. To, co vychází z jejich úst, není příliš přívětivé a vás to nenechá chladným. Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré, díky věštbě cikánky si začnete uvědomovat vaši pošetilost, vaši touhu po nedůležitých věcech a začnete žít tak, abyste po sobě cosi zanechali a hlavně aby měl váš život skutečnou hodnotu. Hledáte cesty jak být užitečným a spokojeným. No ale více o tom v této skvělé knize. 

No a protože ne všichni jsou milovníci čtení, plynule se můžeme přesunout k filmům, více či méně známým, kterými lze stejně dobře vyplnit večer. Zbývá jen vybrat, zda se chcete naladit na vlnu dramatu nebo romantické komedie.

Filmy, kterými lze vyplnit pohodový, volný, podzimní večer

Začneme pohodově s tipem pro náctileté milovníky youtuberů. V září uzřel světlo filmových pláten film „Nejsledovanější“, jehož hlavními hrdiny jsou Shopaholic Nicol, Kovy, Pedro, tvůrkyně známého kanálu A Cup of Style – sestry Lucie a Nicol a v neposlední řadě youtuberka Gabrielle Hecl. Film má ukázat, že život youtuberů není jen procházka růžovou zahradou, jak se mnozí sledovatelé domnívají. 

Novým snímkem na plátnech kin je horor „To“. Hororový thriller je natočený podle stejnojmenného, velmi známého románu Stephena Kinga, který zvýšil srdeční tep mnoha čtenářům. Hororový snímek je o klaunovi jménem Pennywise, který má vražednou a násilnickou historii. Ve městě Derry začnou mizet děti, skupina mladých chlapců a děvčat z tohoto městečka začíná čelit velkým obavám a strachu v boji proti tomuto zlému klaunovi.

Starším, ale krásným filmem je „Když muž miluje ženu“. Hlavními hrdiny jsou mladí manželé a jejich dvě malé dcerky. Muž je pilot, netráví tak příliš času doma. I přes to se ale zodpovědně stará o jednu vlastní a druhou nevlastní dceru, které, stejně jako svou manželku, bezmezně miluje. Elis, jeho žena, začne propadat alkoholu. Poslední kapkou je, když opilá propadne prosklenými dveřmi od sprchy na zem. Odchází na léčení, které není jednoduché, její manžel dělá, co umí. Spolu s chůvou se stará o své dvě dcery. Jak tento příběh o lásce, která má velkou překážku dopadne? Na to se už podívejte sami.

Dalším starším filmem je „500 dní se Summer“. Mluví o dvou mladých lidech, kteří se do sebe zamilují. Summer je krásná mladá dívka, která okamžitě okouzlí mladého muže, reklamního textaře,Toma. Krásný milostný příběh ukazuje, že cesta za štěstím není jednoduchá, ba právě naopak. Je nepředvídatelná a nekontrolovatelná, obzvlášť pak když jeden z partnerů je věčný snílek, druhý však moderní cynik. 

Pátým filmem, který už nepojednává o lásce, se jmenuje „Nedotknutelní“. Název filmu ale nekoresponduje s pocity, které ve vás vyvolá. Film je plný emocí a rozhodně se dotkne vašeho srdce. Mluví se v něm o mladém hochovi, černochovi, jehož život doposud nebyl nijak jednoduchý. Pochází z chudobné, početné rodiny. Jednoho dne, aby nepřišel o dávky, přichází do domu bohatého muže, kterému však peníze mnoho radosti nepřináší. Je zcela ochrnutý a hledá někoho, kdo by byl schopen postarat se o něj. Ke chlapcově smůle si na toto místo vybírá právě jeho. Mezi těmito dvěma muži vzniká krásný vztah plný přátelství a důvěry, bez které to v situaci, ve které se oba nachází, zkrátka nejde. 

Dalším bestsellerem je napínavý příběh sepsaný spisovatelkou Paulou Hawkins, nesoucí název Do vody. Přísloví „Tichá voda břehy mele.“ se k této knize právem hodí. Pod hladinou klidné vody jsou nalezeny dvě mrtvé ženy, což výrazně ovlivní životy obyvatel menšího města Beckford.

Za zmínku rozhodně stojí  sedmapadesátiletý spisovatel žijící v Norsku, Jo Nesbø. Tento autor detektivních příběhů odehrávající se velmi často v severských zemích, si získal svým tajemnem již mnoho čitatelů. Poslední knihou, kterou vydal, se jmenuje Žízeň. Jedenáctý díl krimi série nese hodnocení celých 91%. Nikoho, kdo jen trochu zná tohoto autora detektivních příběhů nepřekvapí, že kniha pojednává o vraždách několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Za zmínku však také stojí kniha Sněhulák, která se pomalu, ale jistě, přesouvá také na filmová plátna. To, zda bude film tolik úspěšný, jako kniha, se nechme překvapit na začátku října.

S hezkým počasím se dá ještě trávit čas venku

No a pokud nejste z těch, kteří svůj volný čas vyplňují sezením či ležením na gauči, je zde mnoho dalších možností, kterými lze hezky trávit čas. Vzhledem k tomu, že nastalo Babí léto, které podle předpovědi nebude příliš dlouhé, vyrazte ven. Ať už čas venku vyplníte bruslením, jízdou na kole, hraním tenisu, nebo spíše zvolíte pobyt v přírodě, je na vás. Jestliže se rozhodnete vydat se spíše na procházku lesem, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Možností je několik. Můžete nasbírat hřiby, ze kterých následně připravíte večeři. Můžete do krmelců přinést jablka, mrkve nebo tvrdý chleba a rohlíky, ať se zvířátka trochu pomějí, nebo můžete zavítat do útulku pro zvířata a vzít sebou na procházku některého se psů, kterému se ještě nepodařilo nalézt svůj domov. Uděláte radost sobě, jemu  a také pracovnicím a pracovníkům útulku, kteří budou mít o jednoho „pána na holení“ míň.

V lese můžete také nasbírat bukvice, kaštany, jehličí nebo různé paličky, kterými pak můžete zabavit sebe, své děti, sourozence, neteře či synovce při tvorbě podzimní výzdoby.

Ruční práce

Na podzim se můžete zabavit i doma, pomocí ručních prací. Šití, pletení i paličkování je opět v módě. Co takhle si ušít originální softshellovou bundu? Na její ušití budete potřebovat kvalitní průmyslové nitě, měkký softshell, střih, šicí stroj a trpělivost.

In-doorové sporty

Až se začne stmívat ještě dříve, než na přelomu září a října, možná si rádi vyrazíte za sportem, který není nutno provozovat venku. V nabídce je například badminton, squash, plavání nebo klasická návštěva posilovny. Alespoň nebudete jedni z těch, kteří na začátku června příštího roku budou skuhrat, že začíná léto a oni na něj nejsou kilově připravení. 

Divadelní představení

Jestliže vás nezaujalo nic z výše uvedeného, připomeňte si, že s podzimem začíná divadelní sezóna, která stejně jako každý rok nabízí nová divadelní představení, na která divadelní sbor celé léto pečlivě trénoval a snažil se je vypilovat tak, aby se vám co nejvíce líbila.

Plesy

Posledním tipem, protože ještě není úplně aktuální, je návštěva plesů, které začnou ani se nenadějeme. A pokud jste si u řádků se cvičením říkali, že do léta je přece času dost a vy že začnete až od nového roku, skvělá pevná figura v upnutých dlouhých plesových šatech je poměrně dobrou motivací.

Doufáme, že jste se našimi tipy, jak trávit podzim, alespoň trochu inspirovali. Teď už spěchejte užívat dne.

Jak lze skloubit školu a zaměstnání?

V dnešní době, kdy je titul Bc. považován za stejnou samozřejmost, jako maturita před deseti lety, se mladí lidé ubírají spíše do zaměstnání, než k navazujícímu studiu. Stále ubývá těch, kteří si chtějí prodlužovat mládí studijními léty. Časy se mění, není totiž tolik kladen důraz na vzdělání, jako na zkušenosti. U některých profesí se bez vzdělání spíše neobejdeme, těch ale mnoho není. 

Výhody dálkového studia

Stále však existují mladí lidé, kteří prezenčně, tzn. denně, navštěvují první stupeň vysoké školy a do navazujícího studia vstupují dálkově. Mnoho z nich se toho děsí, jestliže však mají popři studiu také práci, není na ně vyvíjen tak velký tlak. Dálkové studium bývá zpravidla jednodušší, než denní studium. Důvodů je hned několik. Prezenční studenti mají některé předměty „navíc“. Tyto předměty bývají poměrně nezáživné a nedůležité, z toho důvodu nejsou zahrnuty do studijního plánu dálkovým studentům. Vlastně by moc ani nebylo kam. Dalším důvodem, proč je dálkové studium o něco snazší je ten, že do lavic usedají lidé z praxe, kteří se s velkou pravděpodobností chystají studovat obor, ve kterém zároveň pracují, což jim mnohé ulehčuje. Tím, že ví, co daný obor obnáší, se také odmítají učit nepodstatné věci, které jsou prezenčním studentům nerozpoznatelné. Trápí vás-li na denním studiu, že vás profesoři neberou vážně a máte pocit, že s vámi neustále komunikují jako s malými dětmi, na dálkovém studiu se s tímto problémem spíše nesetkáte. Profesoři už nemají potřebu povyšovat se na vás, protože jste jim rovni a mnohdy díky praxi ovládáte některé čísti daného předmětu mnohem lépe, než oni sami.

Nevýhody dálkového studia

Samozřejmě že to není jen procházka růžovou zahradou. Dálkové studium je náročné především časově a to také z několika důvodů. Zatímco prezenční studenti sedí ve škole, dálkoví studenti pracují. Zatímco prezenční studenti mají po škole čas na učení, dálkoví studenti jsou často ještě v zaměstnání. Víkendy stráví dálkaři ve škole, prezenční studenti mohou studovat doma, ale to je jen sen učitelů. Studovat se nechce nikomu, dálkaři jsou v tomto trochu napřed, protože se učí svou prací a zároveň si vydělávají peníze. 

Pro profesory, učící dálkové studenty je většinou pochopitelné, že po dálkařích nemohou chtít zázraky. Většina z nich odpouští seminární práce, zkouškové testy se snaží napasovat do poslední přednášky, atp. Jsou však také takoví, kteří studentům dálkového studia zadají nesmyslně složité, avšak zbytečné výzkumy, analýzy… ke zpracování. 

Náš tip: Přemýšlíte, co si vzít na sebe ke zkouškám?

Na co je nutné si zvyknout

Mnoho studentů, kteří se odhodlají pokračovat dálkově, bylo na předchozím prezenčním studiu zvyklých zvládat zkoušky na první, maximálně na druhý pokus a přenášení předmětů do dalšího ročníku byl spíše výjimkou. Na dálkovém studiu to tak obvykle nebývá. Mnoho povinností lze jen stěží skloubit tak, abychom všechno zvládnuli na 100%. Proto se tak velmi jednoduše stane, že se na zkoušku nestihneme naučit a poskytnuté materiály jen zběžně prolétneme. Někdy se také může stát, že den před zkouškou, či dokonce v den zkoušky, nás překvapí neočekávané pracovní, nebo také rodinné povinnosti, které jsou neodkladné a my se na zkoušku nemůžeme dostavit. Honíme tak druhé, třetí pokusy, nakonec jsme nuceni nějaký ten předmět přenést do dalšího ročníku. S tím také souvisí zhoršený průměr atp. Není to však nic, z čeho byste se měli hroutit. Naopak buďte pyšní, že zvládáte, v rámci možností mnoho věcí naráz a po dobu studia čerpáte zkušenosti, kterých se prezenčním studentům nedostává. A až pak po dostudování budete hledat novou práci nebo se budete posouvat ve firemním žebříčku, nepříjemné pracovní začátky budete mít dávno za sebou. Navíc doba studia uteče, ani se nenadáte. Trápení nedostatku času kvůli škole tak nebude trvat věčně.

Co je nutné naučit se

Na prezenčním studiu je normální, že si studenti nechtějí příliš sdělovat informace, protože mezi sebou tvoří jakousi konkurenci. Na dálkovém studiu je tomu přesně naopak. Dálkovým studentům už totiž příliš nezáleží na tom, zda zvládnou zkoušku s nejlepším nebo s nejhorším možným výsledkem. Důležité je, že prospěli. Není tak většině lidí zatěžko sdílet materiály ať už z přednášek nebo testy, které byly poskytnuty předchozími studenty kamarády, nebo na ně náhodou někdo natrefil na internetu či jsou získány z jiného zdroje. Dálkoví studenti se většinou snaží pracovat jako tým, proto je nutné najít partu, která s vámi bude chtít informace sdílet. Dálkové studium funguje tak trochu jako kolektivní, skupinová práce, kde lidé táhnou za jeden provaz, pomáhají si a radují se nejen ze svých úspěchů, ale také z úspěchů ostatních. Nejde jim totiž už jen o školu, mají mnoho jiných činností, které jsou v okruhu jejich zájmu. Je proto nutné naučit se sdílet materiály, které se vám dostanou do rukou. Samozřejmě, že se vám někdy stane, že vás někdo nechutně využije, je to však méně časté, než jak tomu bývá na denním studiu, kde mezi sebou studenti soupeří a předhánějí se, kdo z nich bude mít lepší známku.

Mnoho dálkařů, když zpětně hodnotí dálkové a denní studium se shodují, že byť je dálkové studium náročnější časově, na nároky je mnohem snazší než denní studium. Důvody však nejsou v tom, že by se méně učili, ale v tom, že toho z praxe více znají, jak už jste se dočetli výše.

Výsledkem tedy je, že školu a zaměstnání je možné skloubit a jste-li alespoň trochu časově flexibilní, nemělo by vám to činit příliš velké potíže. V případě, že jste méně časově flexibilní, studijní materiály jsou spíše poskytovány formou prezentací na portálu školy, kterou navštěvujete. Na 98% se tak nestane, že byste se k nim nedostali. No a nakonec, pokud jste si našli partu, která je ochotná sdílet s vámi informace, dostanou se k vám také zprávy o předtermínech či jiných důležitých věcech, o kterých byste měli vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *